Kroj pánsky Trnava

800 

Popis

Pánsky kroj z Trnavy a okolia.

Oblasť: Považie (Trnava)

Kroj sa skladá z týchto súčastí:

Košeľa – biele plátno, rukávy voľné a zdobené bielou háčkovanou čipkou. Stojatý golier so šnúrkou na zaväzovanie pod krkom.

Vesta – svetlomodrý brokát s modrými kvetmi, podšitá bielym plátnom a zdobená zlatým lemovaním. Vesta má kovové gombíky po oboch stranách, tieto gombíky sú LEN ozdobné a vesta sa nezapína. Vrecká na veste sú tiež ozdobné. Zadná časť zdobená rovnakými kovovými gombíkmi.

Nohavice – čierne súkenné plátno zdobené modrou šnúrkou. Zdobenie je vpredu na stehnách a na oboch vonkajších stranách nohy po leme, prepojené v zadnej časti. Zapínanie pod rázporkom je na pevno na gombík.

Klobúk – čierny plstený klobúk zdobený červenou vyšívanou stuhou a bielym vtáčím perom.

Mašľa – ozdobná mašľa typická pre trnavský región, pevne ušitá aby držala tvar. Široká biela vyšívaná stuha ozdobne zakončená zlatými strapcami. Mašľa sa o košeľu pripína zicherkou.

Ručník – štvorcová biela šatka na jednom rohu zdobená madeirou, ktorá sa nosí ozdobne poskladaná a zastrčená v rázporku nohavíc.

Čižmy NIE SÚ súčasťou kompletu, avšak môžete si ich zakúpiť samostatne.

ÚDRŽBA
Vesta – NEPRAŤ A NEŽEHLIŤ, môže to znehodnotiť výzdobu. Čistiť iba chemicky, t.j. v práčovni.
Košeľa, ručník – Prať na 30-40°C s bielym textilom, odporúčame šetrnejšie pranie alebo kratší program.
Nohavice – Prať s čiernym textilom na stupni vlna. Výzdoba pri praní nepúšťa farbu.
Mašľa – NEPRAŤ, môže to znehodnotiť tvar a výzdobu. Žehlite opatrne, pretože horúca para môže pri kontakte zdeformovať zlatú výzdobu.
Klobúk – NEPRAŤ A NEŽEHLIŤ, zničí to tvar. Klobúk môžete pri zašpinení opatrne vyutierať vlhkou handričkou alebo vykefovať mäkkou kefou.

Katalógové číslo: