8. jún je dňom svätého Medarda, známy najmä pranostikou „Medardova kvapka štyridsať dní kvapká“ či jej menej známymi obdobami „Keď plače Medard, aj jačmeň zaplače“ alebo „Keď na Medarda prší, zle sa seno suší.“ A hoci samozrejme nebude skutočne pršať presne štyridsať dní, Medardove pranostiky sú veľmi staré a ich ľudové predpovede sú výsledkom dlhodobých pozorovaní.

Väčšina pranostík pripadajúcich na tento či okolité dni hovoria to isté – toto obdobie je daždivé a ak si nedáme pozor, môže nám zhniť úroda. Ako ďalšie príklady môžeme uviesť napríklad 11. jún „Na svätého Barnabáša búrky často strašia“; 15. jún „Keď prší na Víta, sú skazené žitá“; 24. jún „Pred svätým Jánom modli sa za dážď, po svätom Jáne prší bez modlenia“; 29. jún „Keď na Petra Pavla poprší, tak to potrpí na koši“. Snáď najlepšie všetko zahŕňa táto pranostika – „Daždivý jún celé leto pokazí“.

Pre zaujímavosť, Svätý Medard sa považoval za patróna úrody, pastierov, a neskôr meteorológov, a ľudia sa k nemu modlili za suché počasie pri žatve, proti horúčke a chorej mysli, a proti bolesti zubov.