Detva ako taká, je malebné mesto na strednom Slovensku v Banskobystrickom kraji. Nachádza sa v regióne Podpoľanie. Detva je okresné mesto a má približne 14 700 obyvateľov. 

Nachádza sa pod vyhasnutou sopkou Poľana, preto v okolí Detvy nájdete množstvo turistických atrakcii, ktoré stoja určite za návštevu. 

1. Poľana

Poľana je zaradená do CHKO (chránnená krajinná oblasť) a celé pohorie je zostatok stratovulkánu s kráterom. Na Poľanu sa dostanete pohodlne autom až k Horskému hotelu Poľana.

Ak máte na výlet viac času a turistika vám nerobí problém, odporúčame vydať sa na Poľanu peši cez Vodopád Bystré.

Poľana nad Detvou
Z Poľany sa naskytajú krásne výhľady do doliny

2. Vodopád Bystré

Vodopád Bystré sa nachádza vo výške 1030 m n. m. na južných svahoch Poľany a patrí k najvyšším vodopádom na Slovensku. K vodopádu je možné sa dostať viacerými spôsobmi:

Prvý jednoduchší spôsob je vyviezť sa autom k hotelu Poľana a ďalej pokračovať peši po vyznačenom chodníku, kde prechádzka trvá približne 30-40 min. Týmto spôsobom sa dostanete na vrchnú časť vodopádu. 

Druhý zaujímavejší spôsob je vyraziť peši od autobusovej zastávky Bystré – Vrátka. Trasa je lemovaná 10 informačnými tabuľami, ktoré vám priblížia okolie Vodopádu Bystré. Trasa je dlhá cca. 3 km a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Pre odvážnych je po kraji vodopádu spravený rebrík s reťazou, po ktorom sa dostanete na vrchnú časť vodpádu. 

3. Kaľamárka

Predstavuje súbor skalných stien, ktorý sa nachádza v CHKO Poľana. Kaľamárka je preslavená hlavne archeologickým náleziskom. Našlo sa tu hradisko osídlené postupne pravekými kultúrami doby bronzovej, Keltmi, Germánmi a Slovanmi. Vďaka prekrásnym skalným útvarom – steny, komíny a veže, je veľmi vyhľadávaná pre športové lezenie na sklách.

Na Kaľamárku sa dostanete autom priamo z Detvy cez miestnu časť Stavanisko alebo tiež peši, po vyznačenej ceste. Trasa je mierne náročná.  

Kaľamárka
Vďaka prekrásnym skalným útvarom – steny, komíny a veže, je veľmi vyhľadávaná pre športové lezenie na sklách.

4. Melichova skala

Severne nad mestom Detva sa týči skalný masív Melichova skala. Týči sa do výšky 30 metrov a od roku 1964 je vyhlasená za kultúrnu pamiatku. Názov vznikol podľa toho, že samotná skala stojí na pozemkoch ktoré kedysi patrili Melichovcom a tak dostala názov po nich. Podľa legendy je skala skamenená nevesta rodiny Melichovcov, ktorá cestou na svadbu skamenela.

Cesta ku Melichovej skale je nenáročná a vďaka výbornému značeniu k nej potrafíte raz-dva. Skala vyčnieva ponad ostatné okolité kopčeky.

Melichova skala
Podľa legendy je skala skamenená nevesta

5. Prírodný amfiteáter v Detve

Pravú atmosféru amfitátra zažijete cez Podpolianske slávnosti, kedy sa amfiteáter otvorí pre širokú verejnosť a môžete si ho vychutnať v plnej kráse, spolu vystúpeniami folklórnych súborov.

Amfiteáter sa nachádza v starej časti mesta Detva a od kultúrneho centra v Detve (sídlisko) trvá cesta chôdzou 50-60 min. Trasa je dlhá cca 4 km a cestou môžete vidieť ďalšie pamiatky a zaujímavosti ktoré vám opíšeme v ďalšom blogu.

Amfiteáter v Detve
Na amfiteátri v Detve sa každoročne konajú Folklórne slávnosti pod Poľanou