Ako všetci vieme, po Veľkonočnej nedeli nasleduje Veľkonočný pondelok, so známou šibačkou a oblievačkou.

Veľkonočný pondelok je dňom šibania a oblievania – dve z najživších tradícií, ktoré sa na Slovensku dodnes praktizujú dokonca aj v mestách, hoci v zjednodušenej podobe. Vo všeobecnosti platí, že na východe krajiny je rozšírenejšia oblievačka a na západe je rozšírenejšia šibačka, a podobne to môžeme vidieť aj v okolitých krajinách – v susednom Česko sa veľa šibe a málo polieva, zatiaľ čo na Ukrajine sa nešibe vôbec.

Hoci šibačka a oblievačka sú naoko odlišné, oba zvyky sú veľmi prastaré a majú pohanské korene. V predošlých článkoch sme už viackrát spomenuli umývanie sa v potoku či zelené ratolesti; mnohé kultúry po celom svete verili a stále veria, že voda a zeleň majú liečivú moc. A to je, samozrejme, pravda! Voda predsa čistí, a zeleň nám dáva lepší vzduch. Nie je preto vôbec náhodou, že naši predkovia verili v moc vody.

Polievanie dievčat vodou aj šibanie prútím mali dievčatám zabezpečiť zdravie, krásu, a očistu od všetkého nedobrého. Ako odmenu za tento dobrý skutok dievča muselo chlapcom daž výslužku, a to buď v podobe pálenky, dobrého obeda, alebo – tradične – vajíčok, ktorých škrupiny pekne vyzdobili. Takto zdobené vajíčka sa nazývali kraslice a dodnes sú u nás najznámejším symbolom Veľkej noci. V minulosti sa takto zdobili najmä uvarené vajíčka, pretože mládenci by sa urazili, keby im boli podarované len prázdne škrupiny. Na túto skutočnosť poukazuje aj jedna z najstarších známych techník zdobenia vajíčok – uvarenie v odvare z cibuľových šupiek, červenej kapusty, kôry jablone, či iných prírodných materiálov. Čierne vajíčko ste napríklad mohli získať vo vode z kyslej kapusty, do ktorej ste pridali sadze a hrdzavé klince.

Ak ste takéto vajíčko chceli mať aj vyzdobené, mohli ste ho napríklad tuho obviazať pekne tvarovanými listami pred jeho vyvarením. Z listov vám na vajíčku potom zostali pekné biele odtlačky. Ak ste ho chceli mať vyzdobené ornamentmi, škrupinku ste mohli vyleptať drievkom namočeným v octe, či opatrne vyškrabkať farbu, až kým sa opäť neodhalila biela škrupinka, či vyzdobiť povrch bielym voskom a znovu ich uvariť v inej farbe. Voskovanie vajíčok patrí dodnes medzi najobľúbenejšie metódy zdobenia kraslíc.

Hoci v dnešnej dobe sa maľované vajíčka už veľmi nevyužívajú ako výslužka pre šibačov, ich remeselná výroba je stále živá a v žiadnej domácnosti na Veľkú noc nesmie chýbať košíček či konárik ovešaný kraslicami.